Filmo “Lietuvių tikėjimai ir žinios apie sveikatą” pristatymas

FILMAS “LIETUVIŲ TIKĖJIMAI IR ŽINIOS APIE SVEIKATĄ”
(autoriai Rita Balkutė, Juozas Javaitis ir kt.)

dvd tikejimai apie sveikata

Filmą kūrė / Crew: Scenarijaus autorė / Script writer RITA BALKUTĖ Režisierius / Director JUOZAS JAVAITIS Operatoriai / Cinematographers DONATAS BUKLYS, VYTAS PLYTNIKAS Garso režisierius / Sound operator ALGIMANTAS A. APANAVIČIUS Kompozitorius ir montažo režisierius / Soundtrack & Editing VLADIMIRAS NOVIKOVAS Tekstą skaitė / Narrator RITA BALKUTĖ Teksto redaktorė / Text editor RENATA RADAVIČIŪTĖ Vertėja / Translator EMILIJA FERDMANAITĖ Nuotraukų autorė / Photographer RITA BALKUTĖ DVD viršelio dizaineris / Cover design VAIDAS JANKAUSKAS Konsultantė / Consultant VIDA ŠATKAUSKIENĖ Vykdantysis prodiuseris / Executive producer JUOZAS JAVAITIS Prodiuseris / Producer SAULIUS LIAUSA Gamintojas / Production Company JUNGTINIAI BALTIJOS PROJEKTAI Trukmė / Duration 88 min.

Liaudies medicina yra lietuvių tradicinės kultūros dalis. Ji pagrįsta žmonių sukauptomis žiniomis ne tik apie ligas, jų gydymo būdus ir priemones, bet ir žiniomis kaip jų išvengti, saugoti sveikatą, augalų rinkimo tradiciją. Lietuvių liaudies medicina tai ne tik konkrečios gydomosios medžiagos, gydymo būdai bet ir tam tikros teorinės žinios, siejamos su senąja pasaulėžiūra, užfiksuota mituose, sakmėse, tikėjimuose, papročiuose, burtuose. Šia temai yra skirtas filmas „Lietuvių tikėjimai ir žinios apie sveikatą“, kurį sudaro dvi dalys. I. Pašnekink žolę, akmenį, vandenį (Ask the Grass, the Rock, the Water). Pirmoje dalyje atskleidžiamos lietuvių liaudies žinios apie augalus, jų ypatybes, rinkimo ir naudojimo būdus, žoliavimo tradicija, kuri buvo perduodama iš lūpų į lūpas. Čia pamatysime, kad kai kurioms ligoms gydyti buvo naudojamos simpatinės magijos žinios. Šioje dalyje taip pat parodoma, kad gyvybinių galių, sveikatos žmonės sėmėsi iš šventų akmenų (Joniškio apylinkės), šaltinių (Užpalių šventasis šaltinis) ir kt. Šventieji paveikslai taip pat nuo seno garsėjo pagalba ligoniams. Filme senieji pagoniški papročiai persipina su krikščioniškais. II. Nuo raganų, nuo piktų žmonių, nuo juodų akių (Against Witches, Wicked People and Evil Eyes). Antroje dalyje atskleidžiama burtų ir magijos tradicija. Filme pasakojama apie vieną garsiąją burtininkę Verkienę iš Šventosios. Šioje dalyje išgirsime pasakojamus apie žmones, turinčius blogas akis, kurios galėjo pakenkti žmonėms, naminiams gyvuliams, paukščiams, augalams ar daiktams ir pamatysime ką darė, norėdami apsaugoti karves ir žmones nuo blogų akių arba keresių. Filme pamatysime vaizdingiausią liaudies magijos raiškos formą – užkalbėjimus, kurių pagalba buvo siekiama paveikti žmogų, jo ligą ar gyvūną. Jie buvo perduodamos iš lūpų į lūpas pirmam ar paskutiniam vaikui… Filme pristatoma šios magijos tradicija.

Filmas buvo pristatytas Lietuvoje, Maskvoje ir Indijoje. Jei jūs domitės tradicine lietuvių liaudies medicina ir kultūra, šio filmo DVD galima įsigyti Lietuvos liaudies kultūros centro bibliotekoje (Barboros Radvilaitės 8, Vilnius) arba parašę man žinutę, iš svetainės www.ritosratas.lt

Maloniai lauksiu jūsų atsiliepimų apie šį filmą.