Filmas “Lietuvių tikėjimai ir žinios apie sveikatą”

dvd tikejimai apie sveikata

Mielieji,
Lietuvos liaudies kultūros centras išleido filmą apie liaudies mediciną “Lietuvių tikėjimai ir žinios apie sveikatą”.

Liaudies medicina yra lietuvių tradicinės kultūros dalis. Ji pagrįsta žmonių sukauptomis žiniomis ne tik apie ligas, jų gydymo būdus ir priemones, bet ir žiniomis kaip jų išvengti, saugoti sveikatą, augalų rinkimo tradiciją. Lietuvių liaudies medicina tai ne tik konkrečios gydomosios medžiagos, gydymo būdai bet ir tam tikros teorinės žinios, siejamos su senąja pasaulėžiūra, užfiksuota mituose, sakmėse, tikėjimuose, papročiuose, burtuose. Šia temai yra skirtas filmas „Lietuvių tikėjimai ir žinios apie sveikatą“, kurį sudaro dvi dalys.
I. Pašnekink žolę, akmenį, vandenį (Ask the Grass, the Rock, the Water). Pirmoje dalyje atskleidžiamos lietuvių liaudies žinios apie augalus, jų ypatybes, rinkimo ir naudojimo būdus, žoliavimo tradicija, kuri buvo perduodama iš lūpų į lūpas. Čia pamatysime, kad kai kurioms ligoms gydyti buvo naudojamos simpatinės magijos žinios.
Šioje dalyje taip pat parodoma, kad gyvybinių galių, sveikatos žmonės sėmėsi iš šventų akmenų (Joniškio apylinkės), šaltinių (Užpalių šventasis šaltinis) ir kt. Šventieji paveikslai taip pat nuo seno garsėjo pagalba ligoniams. Filme senieji pagoniški papročiai persipina su krikščioniškais.
II. Nuo raganų, nuo piktų žmonių, nuo juodų akių (Against Witches, Wicked People and Evil Eyes). Antroje dalyje atskleidžiama burtų ir magijos tradicija. Filme pasakojama apie vieną garsiąją burtininkę Verkienę iš Šventosios. Šioje dalyje išgirsime pasakojamus apie žmones, turinčius blogas akis, kurios galėjo pakenkti žmonėms, naminiams gyvuliams, paukščiams, augalams ar daiktams ir pamatysime ką darė, norėdami apsaugoti karves ir žmones nuo blogų akių arba keresių.
Filme pamatysime vaizdingiausią liaudies magijos raiškos formą – užkalbėjimus, kurių pagalba buvo siekiama paveikti žmogų, jo ligą ar gyvūną. Jie buvo perduodamos iš lūpų į lūpas pirmam ar paskutiniam vaikui… Filme pristatoma šios magijos tradicija.

Filmą kūrė / Crew:
Scenarijaus autorė / Script writer
RITA BALKUTĖ
Režisierius / Director
JUOZAS JAVAITIS
Operatoriai / Cinematographers
DONATAS BUKLYS, VYTAS PLYTNIKAS
Garso režisierius / Sound operator
ALGIMANTAS A. APANAVIČIUS
Kompozitorius ir montažo režisierius / Soundtrack & Editing
VLADIMIRAS NOVIKOVAS
Tekstą skaitė / Narrator
RITA BALKUTĖ
Teksto redaktorė / Text editor
RENATA RADAVIČIŪTĖ
Vertėja / Translator
EMILIJA FERDMANAITĖ
Nuotraukų autorė / Photographer
RITA BALKUTĖ
DVD viršelio dizaineris / Cover design
VAIDAS JANKAUSKAS
Konsultantė / Consultant
VIDA ŠATKAUSKIENĖ
Vykdantysis prodiuseris / Executive producer
JUOZAS JAVAITIS
Prodiuseris / Producer
SAULIUS LIAUSA
Gamintojas / Production Company JUNGTINIAI BALTIJOS PROJEKTAI
Trukmė / Duration 88 min.

Filmą galite įsigyti LLKC bibliotekoje (Barboros Radvilaitės 8, Vilnius) arba parašę man laišką r.balkute@gmail.com
Tie, kas jau žiūrėjo filmą, maloniai lauksiu jūsų atsiliepimų.